Návody

Nenechte se porazit nachlazením: 6 osvědčených babských rad, které dokazuje i moderní věda!

Babských rad pro nachlazení jsou spousty. Které jsou ale ty opravdu funkční a ověřené vědou?

Stáhněte si návod shrnující praktické rady, co dělat při nachlazení:

  • 6 ověřených babských receptů na nachlazení
  • Rady, u kterých dala věda našim předkům za pravdu
  • K vytisknutí či použití jako PDF
  • Aplikujte rady při přicházejícím nebo i „rozjetém“ nachlazení

Nachlazení umí pořádně člověku znepříjemnit život. Plný nos, bolest v krku, suchý kašel a když se k tomu přidá i zimnice nebo bolest hlavy, tak nás to zcela vyřadí z běžného života. V takových případech hledáme něco, co nám rychle a efektivně pomůže, abychom si mohli opět užívat čas s rodinou a přáteli, chodit do práce nebo se věnovat svým koníčkům. 

Mnoho lidí v takových případech sahá po běžných lécích, proto se v České republice prodá až 9 milionů balení paralenu a 6,5 milionů balení ibalginu za rok. Ale tyto léky nemusí vždy zabrat, naopak nám mohou i uškodit.

Pokud tedy nechcete hned běžet do lékárny pro prášky a běžné přípravky, vraťme se dnes společně do dětství a připomeňme si v tomto článku, co by nám na nachlazení poradily naše babičky a jak efektivitu těchto doporučení vysvětluje věda.

Věděli jste, že běžné léky mohou proces léčby ještě zhoršit?

Ty nepříjemné příznaky nachlazení, které zažíváme, jsou součástí přirozeného procesu hojení. Je to důkaz, že náš imunitní systém pracuje správně – bojuje s nemocí.

Například vytvořením horečky – teplejšího prostředí, než je běžné – se naše tělo snaží zabít viry. Díky horkému prostředí totiž proteiny zabíjející bakterie v naší krvi cirkulují rychleji a efektivněji. Pokud tedy vydržíme jeden nebo dva dny s mírnou horečkou, můžeme se ve skutečnosti uzdravit rychleji.

Kašel je dalším produktivním příznakem. Vyčistí dýchací cesty od hustého hlenu, který může přenášet choroboplodné zárodky do plic a zbytku těla.

I ten ucpaný nos je nejlepší léčit pouze mírně, anebo vůbec. Běžně dostupné léky na ucpaný nos totiž omezují průtok do krevních cév v nose a krku. V takové situaci ale chceme přesný opak – zvýšit průtok krve, protože to zahřeje infikovanou oblast a pomáhá sekretům odvádět bakterie z těla.

Nepotlačujme tyto samoléčebné procesy běžnými léky, ale naopak v těchto přirozených procesech tělo podpořme.

Naše těla mají samoléčebné schopnosti, tak je pojďte podpořit!

Když přijde nemoc, můžeme tělu pomoci se z ní rychleji dostat tím, že jej podpoříme v přirozených procesech. Toho můžeme docílit jednoduchými postupy, které jsme často slýchali od našich rodičů a prarodičů, když jsme byli malí. A dnes je s těmito „babskými radami“ zajedno i věda. Jaké „babské rady“ to jsou?

Čaj na nachlazení

1. „Pij hodně čaje“ aneb hydratace a termogeneze

Může se to zdát jako samozřejmost, ale dostatečná hydratace je pro léčbu zásadní. Pomůže udržet krevní cirkulaci v optimálních hodnotách, aby organismem mohly proudit bílé krvinky (tzv. neutrofily) a další složky naší imunity, efektivně se koncentrovat v místech infekce a vykonávat svou funkci – tj. likvidaci patogenních bakterií. 

Léčba: Pokud tuto radu dodržíme doslovně a budeme si připravovat co nejvíce léčivých čajů (tipy na osvědčené najdete v návodu), tak kromě samotných léčivých účinků bylinek v čajích obsažených, prohříváme organismus zevnitř a zvyšujeme tak jeho termogenezi. Udržujeme jej ve vyšší teplotě, která je zásadní, abychom mohli některé patogeny doslova „spálit“. Proto i čistou vodu je vhodné pít minimálně v pokojové teplotě, lépe však v teplotě 30–40 °C. 

Vyhněte se pití studených nápojů a nápojů, které organismus dehydratují – alkoholické a kofeinové nápoje. Při pití studených tekutin se organismus zevnitř ochlazuje a bude nucený tepelnou ztrátu vyrovnávat, což jej stojí energii, kterou by jinak využil na ozdravné procesy.

Recept na nachlazení, zázvor

2. „Nastrouhej si zázvor“ aneb gingerol a další proti-zánětlivé složky

Kořen zázvoru se stal evergreenem ve spojitosti s chřipkami a nachlazením. Oprávněně. Tento přírodní zázrak obsahuje řadu bioaktivních fenolických sloučenin, jako jsou gingeroly, gingerenone A, zingeron, shogaoly, paradoly, quercetin, 6-dehydrogingerdion a další. Kromě toho má zázvor také několik terpenových sloučenin, jako je β-bisabolen, α-kurkumen, zingiberen, α-farnesen a β-sesquiphellandren. Nejlépe prozkoumanou látkou v zázvoru je gingerol, který pomáhá snižovat zánětlivé markery a naopak zvyšovat protizánětlivé cytokiny, a to kdekoliv při styku s tkání. 

Léčba: Nejčastěji se zázvor používá v podobě čaje, jeho efekt tedy můžeme pocítit od dutiny ústní, přes hltan a celou trávicí trubici a nakonec až na úrovni podpory celkové imunitní reakce organismu. Zároveň horká podoba zázvorového čaje (recept na něj najdete v návodu) podporuje hydrataci a termogenezi, viz předchozí doporučení. 

Cibule na nachlazení

3. „Na kašel je nejlepší cibule“ aneb quercetin a potlačení histaminu

Cibule má své pevné místo v kuchyni, ale v lékárničce byste ji asi nečekali. Je výborným pomocníkem na zmírnění kašle, uvolnění ucpaného nosu a celkově zmírnění nepříjemných pocitů otoku spojených s nemocí. Důvodem je vysoký obsah flavonoidu quercetinu – ten potlačuje histamin, jehož zvýšené vylučování nastává nejen při alergických reakcích, ale také při nemocech spojených se zánětem horních cest dýchacích, které se projevují otokem, škrábáním, zahleněním atd. Potlačením histaminu může dojít k jeho návratu do rovnováhy a tím i výrazné úlevě. Zároveň může spustit rychlejší vyplavení hlenů, které pak vysmrkáme či vykašleme pryč z těla spolu s nežádoucími metabolity a případně i patogenními organismy. 

Léčba: Léčivý quercetin můžete tělu dopřát buď v silném „cibulovém shotu“, anebo šetrněji v kombinaci s medem či cukrem. Recepty na tyto přírodní léky najdete v návodu. Pro ty, co hledají jednoduchou, rychlou, ale stále přírodní cestu, jak si pomoci, je možné quercetin zakoupit formou kvalitního doplňku stravy v tabletách bez zápachu či vůně.

Ovoce na nachlazení

4. „Jez hodně ovoce. Hlavně pomeranče a citróny.“ Aneb vitamín C, neutrofily, fagocytóza a apoptóza

Když jsme byli jako malí nemocní, přinesli nám pomeranče a do čaje vždy kápli citrón. Proč? Pomeranče i citróny obsahují vitamín C a ten je jedním ze základních stimulantů imunity. Jeho funkce mimo jiné spočívá ve zvyšování imunitních buněk a podpoře jejich přirozených léčebných procesů. Díky vitamínu C stoupne počet neutrofilů (bílých krvinek), zlepší se jejich schopnost koncentrace v místě infekce, proces likvidace patogenní látek (fagocytóza) i zánik nefunkčních imunitních buněk, které by mohly naopak v léčbě překážet (apoptóza). 

Léčba: Babičky to s touto radou myslely dobře. V nemoci je opravdu důležité do sebe dostat vitamíny, zejména vitamín C. Ale moderní věda ví, že vitamín C z pomerančů a citronů není tou nejčistší, nejlevnější a ani nejúčinnější cestou. Můžeme sice zvolit BIO kvalitu, ale abychom do těla doplnili dostatečné množství vitamínu C, které bude mít v nemoci efekt, museli bychom sníst zhruba 8 pomerančů nebo šťávy z nich za den. Což není nejzdravější vzhledem k vysokému obsahu cukrů. Navíc v nemoci nemáme většinou tolik chuť k jídlu a zároveň má náš organismus omezenou kapacitu vstřebávání vitamínu C – jde totiž o kyselinu (kyselina askorbová) a v rámci udržování stabilního pH krve je její příjem limitován. V tomto případě je efektivnější sáhnout po kvalitním doplňku stravy s dostatečným množstvím vitamínem C ve vstřebatelném podobě. Můžete se podívat, jak jsme k suplementaci vitamínem C přistoupili my, abychom co nejvíce zjednodušili a zefektivnili jeho užívání. Nicméně ovocem určitě tělo můžeme podpořit, pak ale vybírejme to v BIO kvalitě, aby obsahovalo co nejvíce vitamínů.

Moře na nachlazení

5. „Moře vše vyléčí” aneb hypertonický roztok a osmotický efekt

I když tuto radu uslyšíte spíše od středomořských babiček, mnoho z nás ji aplikuje i v našich končinách, kde moře není. Jde o kloktání a výplachy solným roztokem. A co je na tom tak zázračného? Nic, pouze fungující fyzikální zákony – slaný roztok je hypertonický a to znamená, že při kontaktu se sliznicemi pomocí fyzikálního jevu osmózy vytahuje z buněk volné tekutiny, metabolity a s nimi i patogenní organismy. Ty pak vyplyvnutím roztoku jdou z těla ven. Navíc pokud jsou mikroorganismy takto vytaženy z buněk, často se nemohou dále reproduktovat a rozšiřovat. Kromě toho chloridové ionty ze soli mají i dezinfekční efekt skrze formování kyseliny chlorné. V neposlední řadě proplachy a kloktání solným roztokem díky osmotickému efektu snižují otoky a rozpouští hlen, čímž tlumí nepříjemné projevy nemocí, jako jsou škrábání a bolesti v krku, ucpaný nos a usnadňují i odkašlávání. 

Léčba: Kloktání a výplachy roztokem vyrobeným rozpuštěním kuchyňské soli v čisté vodě jsou zajímavým pomocníkem co se týče poměru cena/výkon, protože roztok lze namíchat během minuty, nestojí téměř žádné výdaje a dokáže efektivně pomoci. Jak jej vyrobit najdete v návodu.

Slunce a D3 na nachlazení

6. „Kam nechodí slunce, tam musí lékař“ aneb vitamin D3 a ultrafialové záření

Toto přísloví o zdraví určitě všichni známe. Vychází z poznatků lidové medicíny, která sice ještě netušila proč, ale věděla, že slunce našemu tělu prospívá, stejně jako pohyb na čerstvém vzduch. 

Věda má již tyto poznatky zpracované a ví, že kromě pozitivního vlivu na psychiku a hormonální rovnováhu, má sluneční svit moc syntetizovat jeden z důležitých vitamínů, přesněji pre-prohormonů – vitamín D. Pomocí chemické reakce v naší pokožce, která je vystavené působení UV záření, se syntetizuje aktivní forma – vitamín D3, který kromě hospodaření s důležitými minerály v organismu, výrazně ovlivňuje i celý imunitní systém. Je velice efektivní pro podporu léčby infekčních nemocí, obzvláště horních cest dýchacích. Navíc samotné ultrafialové záření může přispět k likvidaci zárodků patogenních organismů. Vystavování se slunečnímu záření je tedy vhodnou prevencí proti širokému spektru onemocnění a pomáhá naši imunitu udržovat dlouhodobě funkční.

Léčba: V horečkách se opalovat zřejmě nepůjdeme, ale je dobré vystavit svůj obličej a ruce alespoň 3× za den slunci na 5–10 minut, například u otevřeného okna. Nelze-li se (nejen) v nemoci z jakéhokoliv důvodu slunci vystavit, doporučujeme jeho suplementaci kvalitním doplňkem stravy, který obsahuje aktivní a dobře vstřebatelnou formu D3 v kombinaci s vitaminem K2, který je důležitý pro optimální fungování vitamínu D3 v těle. Takovou efektivní kombinaci doplňku stravy jsme připravili i my a najdete ji u nás na e-shopu.

Doporučení, které naše babičky ještě neznaly: „Starej se dobře o svá játra“ aneb glutathion, nejsilnější antioxidant

Na závěr se podělíme s tipem, který naše babičky ještě neznaly, protože je vědeckým objevem teprve posledních dekád. 

Játra jsou naše hlavní „čistička“ těla. Starají se o vylučování většiny metabolitů, čistí krev, odstraňují z těla odumřelé nefunkční buňky, rozpoznávají škodlivé patogeny a pomáhají se s nimi vypořádat na různých úrovních v celém organismu. 

Když jsou játra v dobré kondici, jako velkého pomocníka si vyrábí (syntetizují) jeden z nejsilnějších antioxidantů, který v našem těle máme – glutathion. Ten pak pomáhá s detoxikací a likvidací nežádoucích látek z orgánů – plic, střev, ledvin či přímo jater a chrání nás před nemocemi včetně nachlazení. 

V době infekce je ale v našem organismu přirozená produkce glutationu dočasně omezena. Jeho doplnění tedy může přispět k výrazně rychlejší léčbě jakéhokoliv běžného onemocnění, protože tělu uleví od nežádoucích odpadních látek a toxinů a tím mu umožní se lépe zaměřit na léčbu. Glutathion jsme mohli vidět i jako doporučení při léčbě těžkých virálních onemocněních jako covid, kde konvenční léčba selhávala.

Léčba: Jelikož je glutathion velice obtížně vstřebatelný do těla a při orálním podání je jeho využitelnost nízká, začala se na trhu objevovat účinnější intravenózní (nitrožilní) léčba. Ta ovšem není vždy dostupná a také příjemná, proto jsme vytvořili jednu z nejúčinnější a nejpraktičtější forem glutathionu – liposomální podobu v kasplích. Ideální pomocník, když na vás „něco leze“.

Co si z toho odnést

  • Ne všechny babské rady na nachlazení, které kolují na internetu, jsou účinné. Výše jsme shrnuli 6 efektivních doporučení našich babiček, které jsou podložené i vědou a mohou opravdu pomoci.
  • Všechny nepříjemné příznaky nachlazení, jako je kašel, rýma, horečka atp. jsou součástí přirozeného procesu uzdravování a jsou důkazem, že naše tělo dobře funguje. Jejich potlačením pomocí běžných léků z lékárny se může naopak proces léčby zhoršit.
  • Co rozhodně není na škodu, je pomoci vlastnímu tělu podpořit přirozené samoléčebné procesy díky jednoduchým doporučením, které jste určitě často slýchávali jako malí, když jste byli nemocní. Následování těchto doporučení vám může pomoci se rychleji uzdravit. Jejich seznam najdete v tomto článku.
  • Když víte, že nemáte možnost některé z rad dodržet, často existuje i kvalitní a praktická alternativa v podobě suplementu. Běžné doplňky stravy z lékárny ale nemusí být vždy „to pravé ořechové“ – často jsou plné aditiv a v nesprávné formě, která je špatně vstřebatelná nebo využitelná tělem, tudíž takový doplněk nebude fungovat. Hledejte spíše liposomální nebo chelátové formy suplementů. To jsou nejvstřebatelnější formy podložené vědou. Doplňky v takových formách, za kterými si stojíme, najdete i u nás.

Stáhněte si návod shrnující praktické rady, co dělat při nachlazení:

Stáhnout návod zdarma

Proč jsme se rozhodli tvořit tento obsah?

Používáme jen ty nejúčinnější známé a vědecky ověřené formy aktivních látek (zejména liposomální a chelátové), díky čemuž naše produkty dosahují vlastností jakými jsou: vysoká vstřebatelnost, využitelnost a čistota.

Našim cílem je poskytnout takovou kvalitu, aby člověk mohl v případě potřeby užívat co nejmenší množství doplňku a přitom z něj dostal co největší účinek.

Marek Pastorek

zakladatel NaturLabs

Stáhnout 6 ověřených babských receptů na nachlazení

Materiály na nachlazení jsou sestaveny ve spolupráci odborníků NaturLabs

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vašich osobních údajů podle našich zásad pro zpracování osobních údajů, které vycházejí z evropské legislativy. Vaše osobní údaje (e-mailová adresa) jsou u nás v bezpečí. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrze tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.